Element składowy systemu KREZUS
W przeciągu ostatnich kilku lat można zauważyć wzrost poziomu konkurencyjności spowodowany trudną sytuacją rynkową, a co za tym idzie złożoność problemów z jakimi stykają się przedsiębiorstwa. Wymusza to stosowanie przez przedsiębiorstwa chcące utrzymać się na rynku lub odegrać większą rolę stosowanie odpowiednich systemów zarządzania, a co za tym idzie narzędzi, zapewniających skuteczne nawigowanie firmą w morzu informacji, zależności i uwarunkowań rynkowych. Istotnym problemem staje się nie tylko konieczność intensywnego zabiegania o klientów, zdobywanie nowych rynków, ale przede wszystkim: - konieczność obniżania kosztów na każdym szczeblu działalności firmy, - wprowadzenie zasady subsydiarności, a co za tym idzie przeniesienie kompetencji - odpowiedzialności jak najniżej w strukturze firmy, spłaszczenie jej struktury, - ocenę rentowności przedsiębiorstwa przy pomocy zmodyfikowanego rachunku wyników – w układzie marż pokrycia, prowadzonego na centra zysków jak i dla całego przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem kosztów poniesionych w centrach kosztów. Sprawdzonym rozwiązaniem stosowanym dla realizacji powyższych celów jest wprowadzenie controllingu, jako jednego z narzędzi zarządzania przedsiębiorstwem ze wsparciem ze strony systemu informatycznego.
SoftProdukt posiada unikalne doświadczenie we wdrażaniu systemów informacyjnych dla kadry zarządczej przedsiębiorstwa, systemów zarządzania wiedzą a także systemów controllingowych pozwalających na takie zorganizowanie przedsiębiorstwa, by było ono zarządzane procesowo, by odpowiedzialność i kompetencje przydzielane pracownikom odpowiadały wymiernym miarom pozwalającym na ocenę efektywności działania zarówno pracowników, jak i całości przedsiębiorstwa.
System Controlling może obejmować wszystkie procesy w firmie i odzwierciedlać system zarządzania przedsiębiorstwem przy pomocy Balanced Scorecard – Zrównoważonej Karty Wyników. Może też w zależności od potrzeb obejmować procesy związane z generowaniem zysku, w takiej sytuacji mówimy o controllingu jako systemie sterowania przedsiębiorstwem przez zysk. W celu sprawnego wykorzystywania systemu Controlling wprowadza się w przedsiębiorstwie wewnętrzne zasady budżetowania i rejestracji kosztów w miejscach ich powstawania – MPK. System Controlling w szczególności realizuje takie zadania, jak: 1. Planowanie i kontrola wykonania kosztów w układzie miejsc powstawania 2. Sporządzanie planu i wykonania rachunku wyników w układzie marż pokrycia 3. Ocena rentowności klientów, kanałów dystrybucji, zleceń i innych 4. Definiowanie i korzystanie z wielu różnych wersji budżetów na ten sam okres
System Controlling umożliwia planowanie kosztów w miejscach ich powstawania przez upoważnionych pracowników odpowiedzialnych za tworzone budżety oraz ponoszone koszty a także tworzenie alternatywnych budżetów w dziale controllingu, rejestrowanie wykonania budżetu kosztów w miejscach ich powstawania lub pobieranie informacji o kosztach z systemów zewnętrznych (np. system Finansowo – Księgowy, System Kadrowo – Płacowy itd.) lub rozdzielników.
Wykorzystując dodatkowe informacje znajdujące się w systemie, jak np. robocizna, system umożliwia przekształcanie (rozliczanie) informacji o kosztach z układu miejsc powstawania na określony przez przedsiębiorstwo układ stosowany w rachunku wyników. Rozliczenie umożliwia zestawienie kosztów z danymi o przychodach, np. na zlecenie dzięki czemu możliwe jest badanie rentowności wykonywanych zleceń.
We wszystkich budżetach informacje mogą być klasyfikowane w układach (wymiarach):
1. Struktury organizacyjnej, 2. Produktów (wyrobów, zleceń, projektów), 3. Rodzajowym.
System udostępnia na zewnątrz – głównie w postaci raportów – analizy zebranych danych w różnych przekrojach i z różnym stopniem szczegółowości oraz w różnych przedziałach czasowych na różnych szczeblach struktury organizacyjnej.
|